Succén fortsätter med ännu en intervju! Erik Palmquist, som klivit in i styrelserummet efter den avgående Gustav Zaar, har idag ordet. Vi ställer Erik mot väggen och ser till att de ekonomiska förutsättningarna i föreningen är trygga, går på djupet och granskar tankar om träningar och match. Sist men inte minst tar vi även reda på hur det faktiskt är att agera ankare bakom David och Kakan.

Vi är i starten av augusti redan och vi börjar sakta men säkert närma oss säsongen. De flesta vet ju om att du har en innebandybudget som sig bör, ser det lovande ut eller hur ligger det till? Och hur är den fysiska formen hos dig?
– Ekonomiskt ser det bra ut men jag skulle behöva köpa mig ett par nya inneskor. Men det är lugnt, de är budgeterade i familjekassan. Fysiskt är jag i relativ bra form. Absolut inte sämsta försäsongen, samtidigt som jag fortfarande har 3 av 6 bröllop kvar. Mentalt är jag sjukt laddad och jag tror det kommer bli den roligaste säsongen sedan jag började med innebandy.

Ny i laget förra säsongen och nu, efter endast en säsong, redan kassör – hur kan du beskriva dina första 12 månader i klubben?
– Vi var ju en hop med goa småländska gubbar som gick från Härryda/Hindås till Hovås IBK. Anledningen till att det blev Hovås var att föreningen kändes tät och välmående, samt att Valhalla och Liseberg ligger sjukt centralt. Det har vart en mycket trevlig säsong, både på och utanför planen, vilket även speglar stämningen i truppen.

Vi börjar med den kanske inte så spännande biten, men ekonomiskt, hur ser budgeten ut? Har vår tidigare kassör spelat sina kort rätt?
– Som jag nämnde innan var ju ett av kriterierna att föreningen skulle vara grymt tät och välmående. Jag började bli orolig och förbannad när vår tidigare kassör behövde jaga medlemsavgifter långt in på säsongen. Samtidigt började det tuggas om att vi inte har råd med sjukväska. Jag har aldrig hört att pengar ska vara något problem för föreningar från Hovås. Absolut inget illa om tidigare kassör (förutom en viss slapphet i dokumentationen), men till nästa säsong kommer vi ta i med hårdhandskarna om inte medlemsavgiften är betald i början av säsongen. Ska man vara med på våra träningar och spela i föreningens namn ska man också betala.

Så, hur kommer det se ut framöver?
Gällande kommande säsongs budget så har jag kanske spenderat för mycket tid. Det fina däremot är att den är detaljerad och mycket enkel för nästkommande kassör att ärva.

Tidigare under försommaren har vi kunnat presentera två sponsorpaket som klubben gjort klart med, tycker du att de som ansvarat för dessa inkomster ska vara nöjda eller hade du önskat mer? Och i sådana fall, vad?
– Jag och hela föreningen är mycket tacksamma till våra sponsorer. De stödjer föreningen så att vi kan licensiera våra spelare, betala övergångar, träna, spela tränings- och seriematcher samt betala förbundsavgifter till en rimlig medlemsavgift som samtliga spelare klarar av. Om vi lyckas behålla samma antal i truppen är jag helnöjd! (jämfört med föregående säsong, reds. anm.)

Förra året slutade vi med röda siffror i bokföringen, vad kommer du att bidra med för att det inte ska återupprepas?
– I budgeten finns numera en buffertpost, vilken vi ska bygga upp på sikt. Bufferten måste finnas för att vi inte ska behöva lägga ut privata pengar och hamna i samma situation som tidigare säsong. Vi kommer även att upprätta ett föreningskonto under säsongen. Som nämnt tidigare kommer vi bli hårdare med att ta in medlemsavgiften. Det är enkelt, vill man inte betala så har man inget i vår förening att göra.

Tack för den informationen, nu lämnar vi det administrativa och snackar innebandy. Förra säsongen producerade du 24 poäng och jämfört med säsongen 2014/15 dubblerade du din poängskörd. Berätta om ditt recept för denna framgång!?
– För varje år som gått har jag kunnat fokusera mindre och mindre på defensiven. Bättre samspel och bättre backar resulterar i ett mer offensivt spel. Jag har inte spelat innebandy i hela mitt liv, så klubbteknik och precision utvecklas faktiskt fortfarande vilket också kan vara en del i det hela.

Och som alla undrar, hur är det egentligen att agera ankare bakom duon David/Kakan?
– Det är väldigt kul att spela med sina nära vänner. Vi kompletterar varandra på ett bra sätt. En passar bra, en skjuter bra och en städar bra. Vi spelar nästan alltid i offensiv zon, vilket jag hade önskat alla att testa, så städjobbet blir ganska offensivt ändå. Det trivs jag bra med.

En ny säsong står för dörren och det är 22 nya matcher som ska spelas. Följer du trenden från tidigare säsonger borde du alltså göra 48 poäng nästkommande säsong. Är det realistiskt eller vad har du för målsättning?
– Om vi utgår från att jag spelar på en centerplats mellan David och Kakan vågar jag lova +48 pinnar. Sedan måste jag även se till att övriga i femman gör lika många mål som föregående säsong, detta för att slippa skitsnacket om snodda löpningar och snodda mål. Lyckades efter mycket letande hitta tre glödheta X3M XPS3 i Danmark som jag hoppas ska räcka hela säsongen och leverera +48. Utöver det har jag även lite nya luriga drag på innebandyplanen som jag (tyvärr alla läsare, inte ens vi fick veta) inte vill avslöja här.

Vissa synpunkter har lämnat din mun angående att det är för mycket löpning på träningarna, samtidigt som du själv konstaterat att vi tappade fart när intensiteten minskade i slutet av förra säsongens träningar. Detta i kombination med att du själv är en av dom som faktiskt löper mest. Gillar du bara att klaga och ha åsikter eller ogillar du verkligen att springa?
– För min del räcker det. Jag klagar bara för mig, och jag orkar springa i 3 perioder. Jag är här för att spela innebandy. Kritiken mot mycket löpning är mer obefogad för de som inte springer. Problemet är de som inte byter när de är trötta. Coach får bli lite tuffare där och mot dem som inte ger fullt på övningarna.

Om du själv skulle få bestämma över hur en träning ska se ut, hur blir det då?
– Jag gillar kombinerade löpning, pass och skottövningar. Högt tempo och framförallt fokus för att hinna vila upp till nästa omgång. Övningar som är synkade med det antal vi är på träning är också att föredra. Kan vara en pik till tränaren föregående säsong. Sedan är det såklart mycket spel på det!

Så, inför de första träningarna. Vad ska vi lägga fokus på?
– Lite löpning, lite klubba och mycket spel. Att passningarna sitter är viktigare än att vi har kondition över. Har även en stark önskan att vi går igenom vår spelidé. Det är viktigt att alla känner sig trygga för att öka det styrande snacket på plan. Det sparar många onödiga mål i egen kasse och hjälper Pajen och Peter. Det är även lättare att förstå när man gör fel och på så vis slipper vi även negativt tugg under matcherna.

Sist men inte minst, hur slutar säsongen 2016/17 för Hovås del?
– Lyckas vi behålla vinnarmentaliteten från föregående säsong, får in något nyförvärv som kryddar truppen och om vi kan hålla oss skadefria är vi definitivt topp 1.

För denna varma intervju vill vi givetvis tacka Erik som tog sig tid för ett möte, men framförallt ett stort tack för ett enastående ”försäsongsarbete” vad gäller ekonomin. Nu jävlar är vi snart igång igen!

Framåt Hovås!

1 kommentar
  • David
    1:14 e m, augusti 2016

    48+ pinnar säger du! Top 5 seriens poängliga säger jag då 😉 spännande

Kommentarer avstängda.

Privacy Settings
We use cookies to enhance your experience while using our website. If you are using our Services via a browser you can restrict, block or remove cookies through your web browser settings. We also use content and scripts from third parties that may use tracking technologies. You can selectively provide your consent below to allow such third party embeds. For complete information about the cookies we use, data we collect and how we process them, please check our Privacy Policy
Youtube
Consent to display content from Youtube
Vimeo
Consent to display content from Vimeo
Google Maps
Consent to display content from Google
Spotify
Consent to display content from Spotify
Sound Cloud
Consent to display content from Sound