Under veckan har Hovås IBK genomfört sina två första träningspass för säsongen. Två glada målvakter i form av Pajen och Peter på båda träningar samt 15 respektive 17 utespelare har tränat under de två passen.
Måndagens träning började mindre bra då en miss i kommunikationen resulterade i att bollar samt västar inte dök upp – de hade nämligen John, numera avgången bollansvarig, kvar hemma på vinden. Till dagens träning var den beryktade boll- och västväskan åter på plats och spelmässigt påverkade det positivt.
Summerat kan väl säga att det sett bättre ut än någonsin i klubbens historia. Även om viss ringrostighet har upplevts så har det sett förhållandevis bra ut och helt ärligt vore det ju tråkigt att toppa formen nu.
I nästa vecka kör vi vidare i samma område men i Pjäshallen som ligger i de gamla militärhusen (eller vad det kan vara), så snabbt Göteborgs Stad bekräftat vår bokning kommer mer information men preliminärt gäller måndag och onsdag med samma tider som den här veckan.
Framåt!